Sylwia Janiak-Kobylińska

Kierownik muzyczny/dyrygentka

O artystce

Dyrygentka, skrzypaczka, asystent na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juwenilia (SAJ), Dyrektor artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych, dyrygent Orkiestry Symfonicznej OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. E. Wiesztordt i skrzypce u prof. K. Jureckiej. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w specjalności: Zarządzanie kulturą, na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie. W styczniu 2013 r. Rada Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podjęła decyzję o wszczęciu przewodu doktorskiego dyrygentki.

Jest laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2013 oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców 2012. Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach 2012 została uhonorowana Nagrodą Maestro Antoniego Wita, Nagrodą Tishy i Piotra Gajewskich dla najmłodszego uczestnika oraz Nagrodą Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Za koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journee w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w 2012 r. dyrygentka otrzymała Nagrodę II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W 2013 r. Orkiestra OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku ponownie została wybrana do udziału w Festiwalu „Szalone Dni Muzyki”.

W 2010 r. Sylwia Anna Janiak asystowała dyrygentowi Felixowi Reolonowi przy projektach: Szpilman a Wikimania w 10. rocznicę śmierci Władysława Szpilmana z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Koncercie operowym w Tonhalle – Zürich. W 2011 r. doskonaliła swoje umiejętności na Kursach Mistrzowskich Maestro Gabriela Chmury. W ramach obchodów 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego została zaproszona do poprowadzenia koncertów i nagrania płyty edukacyjnej z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach (październik 2013). Asystowała Łukaszowi Borowiczowi, przygotowując premierę opery „Maria” Romana Statkowskiego, w której zadebiutuje w listopadzie 2013 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Jako Prezes Fundacji Sinfonia Artistica Juvenilia, założyła w listopadzie 2011 roku Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, z którą koncertowała m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Nadbałtyckim Centrum Kultury (Festiwal „Metropolia jest OKEY!”, „Młodzi Zdolni w Świętym Janie”), Filharmonii w Kaliningradzie i Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ramach Fundacji SAJ prowadzi także Warsztaty Orkiestrowe, interdyscyplinarne projekty edukacji artystycznej oraz programy stypendialne dla młodych utalentowanych muzyków.

Współpraca

Dotychczas współpracowała z następującymi zespołami: Orkiestrą i chórem Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, , Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Radio Pilsen Orchestra, Winterthur Chamber Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestrą Symfoniczną AkademiiMuzycznej w Krakowie.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku przygotowywała jako asystent dyrygenta spektakle Makbeta Verdiego oraz premiery Marii Statkowskiego (sierpień 2013) i Cosi fan tutte Mozarta (marzec 2014 – współpraca muzyczna). Ostatnia jej realizacja to operetka „Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Kontakt